Search Menu

Congratulations to the Class of 2018

81 students achieved AAA or better at A Level in 2018.

Connor Bennett

William Brookes

A*A*A*A*

Rose Laurie

Church Stretton School

A*A*A*A*

John Lewis

Church Stretton School

A*A*A*A*

Richard Parsons

Church Stretton School

A*A*A*A*

Thomas Cowdall

Mary Webb School

A*A*A*

Sophie Scott

Church Stretton School

A*A*A*

Corinna Smith

Meole Brace School

A*A*A*

Anna Streetly

Meole Brace School

A*A*A*

Rose Undersun

Telford College

A*A*A*

George Holiday

The Priory School

A*A*AA

Sophie Baines

Mary Webb School

A*A*A

Georgie Bumpus

Meole Brace School

A*A*A

Christopher Davies

The Priory School

A*A*A

Marcus Fortune

Rednock School

A*A*A

Edmund Harratt

Duchess’s Community High School

A*A*A

Imogen Hayward

Charlton School

A*A*A

Isabella Logan

Shrewsbury High School

A*A*A

Holly Mead

Belvidere School

A*A*A

Seb Morris

Meole Brace School

A*A*A

Annabel Mulliner

The Priory School

A*A*A

Aidan Quigley

The Priory School

A*A*A

Francis Rose

Meole Brace School

A*A*A

Eleanor Thurston

Meole Brace School

A*A*A

Daniel Webb

Meole Brace School

A*A*A

Louis Haycox

Meole Brace School

A*AAA

Nathan Hayes

St Martins School

A*AAA

George Jennings

Church Stretton School

A*AAA

Abigail Aitken

Burton Borough School

A*AA

Oliver Bevan

Corbet School

A*AA

Josephine Blagrove

Mary Webb School

A*AA

Samuel Burton

Corbet School

A*AA

Jessica Clarkson

The Priory School

A*AA

Clare Conroy

Belvidere School

A*AA

Molly Evans

Mary Webb School

A*AA

Kieran Fielding

Jacobs Mary Webb School

A*AA

Rosie Green

Mary Webb School

A*AA

William Griffiths

Church Stretton School

A*AA

Cerys Griffiths

Shrewsbury Academy

A*AA

Joshua Hartley

Grove School, Market Drayton

A*AA

Sophie Iddles

The Priory School

A*AA

Niloufar Joshaghani

Church Stretton School

A*AA

Robbie Jowett

Meole Brace School

A*AA

James Lapslie

The Priory School

A*AA

Mollie Lewis

Church Stretton School

A*AA

Joseph Orrin

The Priory School

A*AA

Alice Preece

Meole Brace School

A*AA

Euan Rickerby

Thomas Adams School

A*AA

Amy Ritchie

Meole Brace School

A*AA

Ashley Roberts

Corbet School

A*AA

James Sear

Meole Brace School

A*AA

James Upton

Mary Webb School

A*AA

Alice Butler

Newtown High School

AAAA

Ioan Burridge

Home Educated

AAA

James Cave

The Priory School

AAA

Kathryn Clark

Mary Webb School

AAA

Ellen Cole

Mary Webb School

AAA

Liam Curry

The Priory School

AAA

Mark Jones

Church Stretton School

AAA

Matthew Jones

Corbet School

AAA

Joshua Lawrence

Concord College

AAA

James Levy

The Priory School

AAA

Henry Merricks-Murgatroyd

Concord College

AAA

Oliver Miller

Concord College

AAA

Benjamin Mitchell

Meole Brace School

AAA

Jay Morrison-Little

Lakelands School, Ellesmere

AAA

Michael Robinson

Church Stretton School

AAA

Verity Rogers

Grove School, Market Drayton

AAA

Elliott Smith

Corbet School

AAA

Jack Stacey

Corbet School

AAA

Victoria Swain

Mary Webb School

AAA

Holly Tench

Church Stretton School

AAA

Nitharsan Thipaharan

Mary Webb School

AAA

Sian-Elise Walker

William Brookes

AAA

 

89 students achieved the highest possible Triple Distinction Star grade on their Level 3 Extended Diploma.

 Extended Diploma in Art & Design

Bridget Drysdale

Grove School, Market Drayton

D*D*D*

Rebecca Lea

Idsall School, Shifnal

D*D*D*

Marianne Williams

Mary Webb School

D*D*D*

Extended Diploma in Business

Nikhil Bhardwaj

Meole Brace School

D*D*D*

Amy Bould

Burton Borough School

D*D*D*

Thomas Davies

Caereinion High School

D*D*D*

Abigail Davies

The Marches School, Oswestry

D*D*D*

Ash Edwards

The Priory School

D*D*D*

Daniel Fielding

William Brookes

D*D*D*

Cameron Heward

Caereinion High School

D*D*D*

Oliver Humphries

Wrekin College

D*D*D*

Michael Nolan

Overseas School

D*D*D*

Bethany Roberts

Welshpool High School

D*D*D*

Charlotte Stinson

Telford Priory School

D*DD

Extended Diploma in Fashion

Katie Blower

Meole Brace School

D*D*D*

Madeline Turner

Shrewsbury Academy

D*D*D*

Extended Diploma in Health & Social Care

Eve Beharrell

Meole Brace School

D*D*D*

Emily Boardman

Shrewsbury Academy

D*D*D*

Sophie Canning

Meole Brace School

D*D*D*

Sarah Carter

The Priory School

D*D*D*

Beccy Cox

Corbet School

D*D*D*

Rhona Darling

Meole Brace School

D*D*D*

Hannah Hughes

Corbet School

D*D*D*

Lois Ingram-Evans

Mary Webb School

D*D*D*

Rhian Jones

Caereinion High School

D*D*D*

Jess Kinsey

Shrewsbury Academy

D*D*D*

Princess Santiago

Overseas School

D*D*D*

Elzbieta Sitarska

Meole Brace School

D*D*D*

Katy Styles

The Priory School

D*D*D*

Brea Wilde

County Training

D*D*D*

Alice Wilding

Welshpool High School

D*DD

 Extended Diploma in IT Practitioners

Matthew Armstrong

Wrekin College

D*D*D*

Lee Davies

Shrewsbury Academy

D*D*D*

Tom Doolan

Lakelands School, Ellesmere

D*D*D*

Seth Jurgens

Haberdashers' Adams School

D*D*D*

Aman Marwaha

Haberdashers' Adams School

D*D*D*

William Pickard

Church Stretton School

D*D*D*

Jacob Pritchard

Caereinion High School

D*D*D*

Calum Sullivan

William Brookes

D*D*D*

 Extended Diploma in Manufacturing Engineering

Denis Antwi

Telford College

D*D*D*

Tom Davenport

Bridgnorth Endowed

D*D*D*

Tom Dawes

Llanfyllin High School

D*D*D*

Michael Duah

Telford College

D*D*D*

James Fleming

The Priory School

D*D*D*

Dominic Hamer

Telford College

D*D*D*

Alex Janse Van Rensburg

Hadley Learning Community

D*D*D*

Justin Lloyd

Bishop’s Castle Community College

D*D*D*

Austin Luzadas

Holy Trinity Academy

D*D*D*

Owen Mason

Church Stretton School

D*D*D*

Kacper Oszczepalski

The Priory School

D*D*D*

Mackenzie Walker

Telford Langley School

D*D*D*

 Extended Diploma in Music Technology

Hamish Brown

Bridgnorth Endowed School

D*D*D*

 Extended Diploma in Outdoor Activities

Ebony Angell

Meole Brace School

D*D*D*

Emily Botchett

Ysgol Penglais School

D*D*D*

Blake Dempster

Meole Brace School

D*D*D*

Ben Harrington

Lakelands School, Ellesmere

D*D*D*

 Extended Diploma in Performing Arts

Abbey Parton

The Telford Priory School

D*D*D*

Emily Porrett

Idsall School Shifnal

D*D*D*

Gemma Stanford

Telford Priory School

D*D*D*

 Extended Diploma in Photography

Georgina Eley

William Brookes

D*D*D*

Extended Diploma in Public Services

Jake Butler

Marches School, Oswestry

D*D*D*

Elle Jones

Bishop’s Castle Community College

D*D*D*

Jonathan Swinnerton

Shrewsbury Academy

D*D*D*

Owen Williams

Marches School, Oswestry

D*D*D*

 Extended Diploma in Sport

Helen Docker

Madeley Academy

D*D*D*

Nathan Gregson

Meole Brace School

D*D*D*

Chelsea Hamer

Meole Brace School

D*D*D*

Beth Morris

Meole Brace School

D*D*D*

Robbie Morris

Meole Brace School

D*D*D*

Sarah Pacaud

Belvidere School

D*D*D*

Fay Powis

Belvidere School

D*D*D*

Sam Watson

Meole Brace School

D*D*D*

 Extended Diploma in Travel & Tourism

Natasha Beaman

Shrewsbury Academy

D*D*D*

Jessica Davenport-Sheridan

Grove School, Market Drayton

D*D*D*

Lisa Davies

Thomas Adams School

D*D*D*

Charlie Griffiths

Bishop’s Castle Community College

D*D*D*

Maisie Parkes

Ercall Wood Technology College, Wellington

D*D*D*

Abigail Pollard

Shrewsbury High School

D*D*D*

Kelly Sach-Brian

Ercall Wood Technology College, Wellington

D*D*D*

Benjamin Speck

Corbet School

D*D*D*

Olivia Whiteley Meole

Brace School

D*D*D*